Aikidotekniker

Aikidotekniker

Keikogi - klädsel
Rei - bugning
Zazen - meditation
Aikitaiso - uppvärmning
Taisabaki
Ukemi
Stretch och styrka
Kogeki - attacker
Greppattacker
Slagattacker
Atemi
Suwariwaza - sittande träning
Hanmi handachiwaza
Omote, ura - framför, bakom
Sotokaiten, uchikaiten
Katamewaza - grepptekniker
Ikkyo
Nikyo
Sankyo
Yonkyo
Gokyo
Hijikime osae
Kaiten osae
Nagewaza - kasttekniker
Kokyuho
Kokyunage
Koshinage
Aikinage
Shihonage
Kotegaeshi
Iriminage
Tenchinage
Kaitennage
Udekimenage
Aikiotoshi
Jujigarami
Ushiro kiriotoshi
Kaeshiwaza - kontringstekniker
Taninzugake - flera angripare
Tantodori - försvar mot kniv
Ken - svärdet
Suburi
Aikiken
Tachidori
Iaido
Jo - staven
Suburi
Kata
Aikijo
Jo - ken
Jodori
Min engelska hemsida om aikido


Aikido - den fredliga kampkonsten, av Stefan Stenudd.
AIKIDO
Den fredliga kampkonsten

Stefan Stenudds bok om aikido, dess grunder, principer och historia i såväl Japan som Sverige. Köp boken här.



In English:
Aikibatto - the book.
AIKIBATTO
by Stefan Stenudd. The aikibatto sword and staff exercises for aikido students explained, with practical and spiritual aspects of the sword arts, equipment for training, and more.
Köp boken här.


In English:
Attacks in aikido - the book.
ATTACKS IN AIKIDO
Stefan Stenudd's book in English about kogeki, all the attack techniques in aikido, and what to think about when training them. Köp boken här.




Zazen - meditation


Zazen - meditation.
Meditation är naturligtvis en hel värld i sig. Under aikido­träningen finns inte mycket chans att göra den full rättvisa. Ändå är det nyttigt och befrämjande för anda och koncentration att ha en kort meditation före och efter träningspassen, vilket görs inom många budoarter.
     Avsikten med denna meditation är, som med rei, att ringa in träningen och skärpa sina sinnen för den. När man inleder passet ska de inre krafterna väckas, skärpan och klarheten höjas och vardagslivets alla trivialiteter skjutas undan. När man avslutar träningen är meditationen till för att smälta träningens innehåll, att bli varse den inre rening, misogi, som passet inneburit och känna tacksamhet. Om man har tränat i en god anda ska känslan av tacksamhet komma alldeles av sig själv.
     Den lilla stundens meditation kallas mokuso eller zazen. Det första ordet betyder meditation eller kontemplation, det andra står för sittande zen.
     Zen är en livsfilosofi som hämtats ur buddhismen. På kinesiska heter det chan och på indisk sanskrit dhyana. Ordet syftar på den koncentration som leder till stillhet, renhet och därur ett högre andligt uppvaknande. Som religion är zen ganska likgiltig för gudar och etiska regler, som livsfilosofi är den handfast i sin utövning. Genom meditation rensar man sina tankar på oväsentligheter, sjunker ner i stillheten och finner på så vis insikt i tillvarons väsen.
     Att med någorlunda fyllighet beskriva zen kräver sin egen bok, och det finns ett stort antal av dem på bokhandlar och bibliotek. Inom aikido är den korta meditationen före och efter träningen knappast ett fullvärdigt utövande av zen - men många inom aikidon brukar dessutom praktisera zenmeditation.
     Så här går aikidons zazen till:
     Man sitter i seiza, på knä, med rak rygg, sträckt nacke och putande mage. Händerna kan ligga stilla på låren eller forma en figur som närmast liknar en rektangel, där tummarna pekar mot varandra och vänsterhandens fyra övriga fingrar vilar på högerhandens. Denna rektangel vilar i knät precis under tanden, kroppens centrum. Naturligt trycker tungans spets lätt mot gommen och tandraderna har en glipa mellan sig. Man andas med magen, genom näsan, och låter blicken vila mot golvet ungefär en meter framför sig.
     Egentligen ska man tänka på ingenting alls, men det kan ställa sig en smula svårt. Tankar dyker upp, så är det bara, hjärnan vilar sällan. Det viktiga är då att låta dem passera, att inte hänga fast vid dem. När de dyker upp avfärdar man dem, så att de med tiden blir mindre och mindre efterhängsna. Man kan också, som en god förberedelse för träningen, koncentrera sig på andningen - att göra den djup och livgivande, så att tanden vaknar och sprider sin kraft genom hela kroppen.
     I zenmeditation blir man sittande ganska länge, men för aikidoträningen passar det bättre att nöja sig med ett par minuter. Annars händer lätt att man får allt svårare att rensa sinnet från oväsentligheter, och man kan komma att behöva allt längre tid för att nå avsedd effekt.
     Aikidons korta meditation hoppas inte åstadkomma satori, upplysning, i ett jehu - den ska blott förbereda för träning i god anda, eller stilla sinnet efter ett intensivt träningspass. Sedan blir med tiden de korta meditationerna på sitt speciella sätt allt innehållsrikare, precis som aikidoträningen - och det är förstås alldeles utmärkt.
     För att sitta bättre tillrätta och från början ha en god andning och hållning, kan man inleda zazen med en andningsövning. Man blundar eller riktar blicken en meter framför sig, trycker ihop handflatorna och höjer dem ovanför huvudet, så att fingrarna pekar mot skyn - samtidigt som man andas in djupt genom näsan. Sedan håller man andan och drar ner händerna till magen, särar dem ifrån varandra och låter dem gå i båge åt var sitt håll, som för att rita ett liggande hjärta i luften framför sig. Händerna möts i mitten, dras tillbaka mot magen och knyts. Man håller dem ett ögonblick knutna framför magen, därefter öppnar man dem och sträcker armarna framåt, samtidigt som man andas ut genom munnen.
     Samma rörelse upprepas en gång till, men denna gång slutar man med att dra till sig händerna i zazens rektangelfigur, samtidigt som man andas in genom näsan, och fortsätter sedan med en stunds stilla meditation.
     Denna enkla inledning brukar rätta till kroppen, ryggen sträcks och magen breder så att säga ut sig som den ska. Man får också kvickt en andning som når mycket längre än bara genom kroppen.

Centrum och ki


Mer information om centrum, ki och meditation finns på min engelska hemsida:
Tanden - centrum.
Ki - livsenergin.

Bok om ki


Jag har skrivit en bok om ki,livskraften, och hur man tränar den. Information om boken finns här:
Qi - öva upp livskraften.


Tyck till om aikido

Om du har åsikter eller frågor om mina texter om aikido, använd formuläret som du kommer till om du klickar på:

TYCK TILL


Till startsidan:

stenudd.se



Miyamoto Musashi: Fem ringars bok.
Fem ringars bok
av Miyamoto Musashi. Kampkonstens filosofi och praktik, enligt den legendariske samurajen Musashi från 1600-talet, i svensk tolkning med omfattande förklaringar av Stefan Stenudd. Köp boken här.


Stenudds BLOGG

Mer på stenudd.se
Det här kan du också hitta på Stefan Stenudds hemsida på svenska:
Noveller och romaner
Bong - krogrecensent
Rockmusik
Myter
Taoismen
Scen och teater
Aikido
Astrologi

In English
Stefan Stenudd's websites in English:
stenudd.com
taoistic.com
qi-energy.info
horoscoper.net


Shinken - get a sharp steel katana sword.
Shinken - stålsvärd
Skaffa en katana av skarpslipat stål för din träning i iaido, aikibatto eller kenjutsu. Mer om det här.