stenudd.SE
Stefan Stenudd           Författare, aikidoinstruktör, journalist

ROCKMUSIK

Under åren 1988-92 var jag rockskribent på Dagens Nyheter, där jag inter­vju­ade artister och recense­rade konserter och skivor. Här är en av mina DN-artiklar.
Stefan Stenudd


INTERVJUER

DI LEVA
i Storkyrkan, 1991

ERIC GADD
tämligen jungfrulig, 1989

ERIC GADD
luttrad på krogen, 1991

PER GESSLE
hemmavid, 1989

GYLLENE TIDER
reunited, 1989

CREEPS
hyllade av Hells Angels, 1990

ROBERT WÅTZ
före 'n'Raz, 1989

REM
förband åt Beast Penis, 1991

ZUCCHERO
såg prästen lägra husan, 1989

TOMAS LEDIN
gick på alla nitar, 1990

BON JOVI
växte upp ihop, 1989

HERBERT GRÖNEMEYER
vill ha billigare konserter, 1990

KREATOR
spelar för att "energize", 1989

SIMPLY RED
Mick Hucknalls röst och hår, 1990

EG & ALICE
tröttnade på kärleken, 1991

AUTOGRAFJÄGARE
Stockholm, 1989


Stenudds BLOGG



Mera rock

Fler av mina rockrecensioner och intervjuer från DN finns här:
Rockmusik

Tröst. Roman av Stefan Stenudd.
Roman av Stefan Stenudd:
TRÖST
Mer om boken här.


Mer på stenudd.se
Det här kan du också hitta på Stefan Stenudds hemsida på svenska:
Noveller och romaner
Bong - krogrecensent
Rockmusik
Myter
Taoismen
Scen och teater
Aikido
Astrologi

In English
Stefan Stenudd's websites in English:
stenudd.com
taoistic.com
qi-energy.info
horoscoper.net

Sandelin/Ekman

Alingsås folkpark

Konsertrecension i DN juni 1990






Popgruppen Style var under hela 80-talet en av de dominerande på svenska hitlistor och folkparksscener. Med det nya decenniet tycks gruppen ha brutits upp i sina individuella beståndsdelar. Christer Sandelin och Tommy Ekman har var för sig gjort en solo-LP. Trots att båda skivorna haft framgångar hos publiken slår de två sig samman för folkparkerna. Resultatet är överväldigande.
     Trots att detta är premiärspelningen på turnén och det finns plats för en större publik, är showen stark från första sekund till sista. Ljud, ljus, energi, arrangemang, hantering av publiken - allt genomsyras av professionalitet. Sandelin/Ekman kommer att skövla i parkerna.
     De två står längst fram vid scenkanten när konserten öppnar - Sandelin lyckligt leende och Ekman med ett slags besatthet, en grym koncentration i ansiktsuttrycket. Efter de öppnande stroferna klämmer hela bandet i, fem man starkt. Sedan ges inte en sekunds vila.
     "Det står en ängel vid varje säng", sjunger Tommy Ekman med sin barnsligt sensuella stämma. Rösten påminner om Ted Gärdestads - vek och ändå intensiv, i anmärkningsvärd kontrast mot den grymma minen och hårda blicken. Det är en säregen sångröst, perfekt för ömma poplåtar. När han slår sig ner vid den vita flygeln och, ackompagnerad av akustisk gitarr, sjunger den längtande balladen "Det är vi som ska älska ikväll" - då blir publiken närapå extatisk.
     Christer Sandelins stämma är alldagligare, men som kontrast till kollegan är han värdefull. De blir som boven och hjälten, familjens svarta och vita får. Den unga, euforiska publiken är mest bekant med Sandelin och identifierar sig med honom - men de sneglar mer och mer på den vildögde grabben bredvid honom. Det svarta är egentligen mer spännande.
     Bakom de lättfångade texterna och den energiska, generösa föreställningen spelar dessa motsatser i paret Sandelin/Ekman - som oskuld och arsenik.

Stefan Stenudd



Recensera recensenten

Om du har åsikter eller frågor om mina rockrecensioner, använd formuläret som du kommer till om du klickar på:

TYCK TILL



Tao Erikssons sexliv
Roman av Stefan Stenudd
Nu i pocket! En tonårings berät­telse om sina trevande försök att bekanta sig med sitt kön, sin lust, åtrå och sexualitet. Mer om boken och utdrag ur den här: >>
Cirkapris 50:-  www.pris: från 35:-


Till startsidan:

stenudd.se



Konsertrecensioner

KONSERTER

Här är några av de pop-, rock- och andra slags konserter jag recenserade för DN.
Skivrecensioner

SKIVOR

Och här är ett axplock av alla skivor jag recenserade. Det var mest vinyl i slutet på 1980-talet men CD-skivan kom med stormsteg.