Stefan Stenudd
Stefan Stenudd
Om mig


Aikido
AIKIDO
Den fredliga kampkonsten

AIKIDOTEKNIKER

Keikogi — klädsel

Rei — bugning

Zazen — meditation

Aikitaiso — uppvärmning

Taisabaki

Ukemi

Stretch och styrka

Suwariwaza

Hanmi handachiwaza

Omote, ura

Sotokaiten, uchikaiten


Kogeki — attacker

Greppattacker

Slagattacker

Sparkattacker

Atemi


Katamewaza — grepp

Ikkyo

Nikyo

Sankyo

Yonkyo

Gokyo

Hijikime osae

Kaiten osae


Nagewaza — kast

Kokyuho

Kokyunage

Koshinage

Aikinage

Shihonage

Kotegaeshi

Iriminage

Tenchinage

Kaitennage

Udekimenage

Aikiotoshi

Jujigarami

Ushiro kiriotoshi


Kaeshiwaza — kontring

Taninzugake — mot flera

Tantodori — mot kniv


Ken — svärdet

Suburi

Aikiken

Tachidori

Iaido


Jo — staven

Suburi

31-kata

Aikijo

Jo — ken

Jodori


AIKIDO

Aikidotekniker


Ordlista för aikido


Magisk kampkonst


Lennart Linder


Budokrönikor


Budolexikon


Aikidoboken


Aikido på Enighet i Malmö


Aikido på engelska


Mina fackböcker
Klicka på bilden för att se boken på AdLibris nätbokhandel.










Mina romaner
Klicka på bilden för att se boken på AdLibris nätbokhandel.















Aikidotekniker

Aikinage


Aikinage

aikinage
Aikinage betyder ungefär kast med krafterna i harmoni, och är inget enhetligt använt namn. En del kallar alla kokyunage för aikinage, andra ger det namnet endast åt ett enda kast — det som beskrivs här nedan.

       Bästa beskrivning av vilka kast som bör kallas aikinage, är att de genomförs utan att man behöver gripa tag i partnern — man rör sig bara på ett sådant sätt att den som attackerar fälls så att säga helt på eget grepp.

       Ett typiskt aikinage går till så att när partnern kommer rusande i sin attack, kastar man sig ner på golvet precis innan han når fram. Han snubblar då helt enkelt över ens kropp och måste göra fall framåt.

       Det här kastet är förstås vanskligt om man inte gör det i rätt ögonblick. Om man sätter sig för tidigt hinner partnern stanna upp och man befinner sig plötsligt i ett besvärande underläge. För att bättra på sina odds bör man inte nöja sig med att sjunka ner på knä, utan även dra sin kropp mot partnern, med sidan vänd åt honom, så att man kommer varandra till mötes med dubbla hastigheten. Då är det mycket svårt för partnern att komma undan. Direkt efter att han kastats över ens kropp, reser man sig upp.

       Effekten av kastet blir en smula som att slå undan benen på partnern.

Mer om grundteknikerna

Mer information om grundteknikerna i aikido finns på min engelska hemsida:
Aikido basics

Mina aikidoböcker

Aikido — den fredliga kampkonsten, av Stefan Stenudd. Aikido — den fredliga kampkonsten

Här är min bok om aikido, den fredliga kampkonsten, dess grunder och principer. Den innehåller inte teknikbeskrivningar, utan berättar om filosofin och tankarna bakom aikido. Klicka på bilden för att se boken på AdLibris nätbokhandel.


Attacks in Aikido, by Stefan Stenudd. Attacks in Aikido

How to do Kogeki, the Attack Techniques
All the attack techniques in aikido explained and how to do them correctly. Klicka på bilden för att se boken på Amazon.SE, där den är billigast.


Aikibatto, by Stefan Stenudd. Aikibatto

Sword Exercises for Aikido Student
The aikibatto sword and staff exercises for aikido students explained, with practical and spiritual aspects of the sword arts, equipment for training, and more. Klicka på bilden för att se boken på Amazon.SE, där den är billigast.